Szukaj

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak ważne jest bezpieczeństwo internetowych kont osobistych, możemy się dowiedzieć z coraz większej ilości informacji napływających ze świata ale też i z Polski na temat włamań do kont użytkowników i kradzieży środków na nich zgromadzonych. Poniżej przypominamy podstawowe zasady, dzięki którym nasze pieniądze będą bardziej bezpieczne.

Wszystkie identyfikatory i hasła znajdują się w twoich rękach. Nie udostępniaj ich nikomu.


To właściciele kont posiadają wszelkie uprawnienia w dostępie do konta internetowego i zapewnienie jego bezpieczeństwa poprzez autoryzację wszelkich transakcji za pomocą identyfikatorów, numerów PIN, haseł jednorazowych bądź tokenów. Z tego powodu to właśnie użytkownik powinien zapewnić ich tajność tak by przeprowadzana operacja na rachunku była rzeczywiście potwierdzona przez niego, a nie kogoś kto podszywa się pod prawowitego właściciela konta. Tajnych identyfikatorów nie należy, pod żadnym pozorem, ujawniać nikomu! Nawet pracownicy Twojego banku nie powinni znać Twoich identyfikatorów i haseł, z wyjątkiem identyfikatora dostępu telefonicznego. Pamiętajmy, że i w bankach zdarzają się pracować osoby nieuczciwe, które przy dobrej okazji mogłyby skorzystać ze swojej wiedzy i ukraść nam nasze oszczędności. Najlepsze konta osobiste zapewniają klientowi pełną kontrolę nad zarządzaniem kontem. Obecnie oferowane są hasła jednorazowe wysyłane wiadomością tekstową sms wprost na telefon klienta w momencie gdy wymagana jest autoryzacja transakcji. Niewątpliwie jest to jedno z bardziej skutecznych zabezpieczeń przed wykonaniem operacji przez nieupoważnione osoby.

Podstawowe zasady, o których powinieneś pamiętać będąc użytkownikiem tajnych haseł i numerów PIN:

  • nie wolno ujawniać nikomu tajnych haseł i numerów,
  • nie wolno przechowywać numeru PIN razem z kartą,
  • nie wolno przechowywać  haseł dostępu razem z identyfikatorem,
  • nie należy nosić przy sobie tajnych haseł, lepiej je zapamiętać,
  • używając haseł i numerów PIN należy upewnić się, że nikt ich nie pozna,
  • w razie ujawnienia lub zgubienia hasła lub numeru PIN należy je jak najszybciej zmienić lub zastrzec kartę,
  • hasła i PINy należy regularnie zmieniać.

 

Dbaj o bezpieczeństwo swojego komputera.

W przypadku dostępu do konta z zaufanego, własnego komputera, sprawa jest prostsza gdyż to właściciel konta ma wszelkie atuty by zadbać o aktualność zainstalowanych programów i ograniczenie dostępu do komputera dla innych osób. Gorzej sprawa przedstawia się przy dostępie do konta z komputerów ogólnodostępnych, np. w kawiarence internetowej lub w firmie jeśli z tego samego komputera korzysta wiele osób. Tam nie mamy możliwości wpływu na zainstalowane oprogramowanie. Nie ma więc również pewności, że taki komputer nie gromadzi wpisywanych identyfikatorów i haseł. Zmorą ostatniego czasu jest tzw. pishing czyli fałszywe strony internetowe łudząco podobne do stron bankowych, lecz zamiast logowania, przechwytujące wpisywane identyfikatory i hasła. Adresy takich stron są przesyłane w wiadomościach e-mail, e-kartkach z życzeniami, komunikatach o konieczności zainstalowania brakujących kodeków multimedialnej, lub pojawiająca się na stronie informacja o infekcji komputera szkodliwym wirusem i fałszywe programy antywirusowe mające nas od niego uwolnić. Sprawdzajmy więc czy nasze połączenie jest bezpieczne, czy zgadza się adres strony i czy jej certyfikat jest aktualny. Sprawdzić to możemy po nazwie protokołu "https" widocznego przed właściwym adresem strony oraz okienku potwierdzającego, że połączenie jest szyfrowane, a certyfikat witryny potwierdzony.

Bezpieczne połączenie https mBank - Firefox 3 Inteligo bezpieczne połączenie https - Internet Explorer 7


Stosowanie się do poniższych zasad na pewno sprawi, że Twoje internetowe konto osobiste będzie bardziej bezpieczne:

  • Nie udostępniaj swoich poufnych danych, takich jak login, hasło, hasła z listy haseł jednorazowych, numery kart płatniczych i kredytowych (wraz z kodem PIN oraz CVV2).
  • Zadbaj o dobrą kondycję komputera instalując i aktualizując oprogramowanie antywirusowe, antyphishingowe, antyspamowe i firewall oraz system operacyjny. Wykonuj okresową kopię istotnych danych.
  • Nie otwieraj maili od nieznanego nadawcy, załączników oraz linków w nich zawartych (w szczególności wirtualnych kartek i reklam) i nie odpowiadaj na prośby o podanie danych bankowych.
  • Dokonując zakupów w sieci wybieraj renomowane i sprawdzone sklepy, a poufne dane wprowadzaj tylko w bezpiecznym połączeniu.
  • Unikaj korzystania z e-bankowości w kawiarenkach internetowych i niezabezpieczonych hotspotach.
  • Podczas dokonywania płatności kartą miej ją w zasięgu wzroku - zmniejszysz ryzyko jej zeskanowania.